Türkçe | English

Kurumsal

KİLİS

Coğrafi Konum Ulaşım Demografik Durum Eğitim Ekonomik Durum Sanayi Ticaret İhracat İthalat Kültür ve Turizm Konaklama Sağlık İşgücü Göstergeleri Ticaret ve Lojistik

Ulaşım

Kilis ilinde ulaşım karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Meydanekbez ve Nusaybin’den sonra 3. demiryolu hudut kapısı olan Çobanbey Tren İstasyonu il sınırları içinde yer almaktadır. Bu demiryolu sınır kapısı ile sadece Türkiye ve Suriye ya da Irak arasında değil, Avrupa ile Ortadoğu arasında demiryolu taşımacılığı daha etkin hale gelmiştir.

 

Yıllık yaklaşık olarak 4 milyon yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip olan ve yakın zaman içerisinde 10 milyon yolcu kapasitesine çıkması planlanan Gaziantep Havalimanı Kilis şehir merkezine 47 km mesafededir. En önemli ulaşım ağı karayolu olan Kilis, özellikle son dönemde imza atılan projelerle bölgedeki lojistik potansiyelini arttırmaktadır. İl Ortadoğu’ya açılan biri demiryolu; diğeri karayolu olmak üzere 2 adet gümrük kapısına sahiptir. Bu anlamda, lojistik alanında yapılacak yatırımlar için önemli bir potansiyel taşımaktadır.

 

Kilis Ulaşım Verileri

Kilis Öncüpınar 5 km Hatay - İskenderun 149 km
Kilis Çobanbey 36 km Mersin 312 km
Hatay Cilvegözü 152 km    
Şırnak Habur 570 km    

Kaynak:http://www.oaib.org.tr


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr