Türkçe | English

Kurumsal

SEKTÖRLER

Tarım ve Hayvancılık Kilis'te Tarım'a Yatırım Yapmak İçin 10 Neden Organik Tarım Adım Adım Organik Tarım Organik Tarımda Desteklemeler Organik Zeytincilik Üzümcülük Bibercilik Sanayi Yenilenebilir Enerji GES Önlisans Alma Süreci GES Önlisans Başvurusunda İstenen Belgeler GES Lisans Alma Süreci GES Lisans Başvurusunda İstenen Belgeler

Tarım ve Hayvancılık

Kilis ili ekonomisi büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kilis İli arazi dağılımına bakıldığında toplam alan 152.100 hektar olup; bu toprakların % 67,8’ini  (103.144hektar) tarım arazileri, %12,3'ünü (18.651 hektar) orman arazileri, %7,8'ini (11.800 hektar) çayır ve mera alanı, %10,6'sını (16.149 hektar) ise tarıma elverişsiz toprak oluşturmaktadır. Toplam 72.000 hektar sulanabilir alana sahip olan ilin fiilen sulanan alanı 14.127 hektardır.

 

Tarım arazilerinin % 50’lik kısmında tahıllar ve diğer bitkisel ürünler, % 2,6'lık kısmında sebze bahçeleri, % 46,3'lük kısmında meyve ve baharat bitkileri üretimi yapılmaktadır (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013).

 

Kilis'te toplam tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin hasat edilen alanlarına bakıldığında 2012 yılında en fazla payı %77 ile tahıllar almaktadır. Patates, kuru baklagiller, yenilebilir kök ve yumrular ise %14,1 pay ile ikinci sırada gelmektedir.

 

Kilis’te Tarımsal Yatırım İçin Uygun Sektörler ve Alanlar

 

SEKTÖR ADI

 

AÇIKLAMA

Zeytinyağı Ürünleri İşleme ve Paketleme

Kilis bölge zeytin üretiminde ilk sırada yer almaktadır ve organik zeytin üretimi yapılmaktadır. İl, Zeytinyağı yanında sabun üretimi gibi talebi fazla fakat üretimi az olan ürünlerin üretimi için uygundur.

Meyve Suyu Üretimi ve Paketleme

İlde zeytinyağı üretimi yanı sıra bağcılıkta ön sıralardadır. Ancak ilde bu potansiyeli değerlendirecek işletmelerin olmayışı yapılacak olan yatırımların verimliliğini yükseltmektedir.

Organik Tarım ve İyi Tarım

Kilis organik zeytin, antepfıstığı, süt ve yumurta üretiminin artış gösterdiği bir il konumundadır. Ayrıca bu ürünlere yönelik üretim ve tüketim bilinci giderek artmaktadır.

Yenilenebilir Enerji Kaynağı ve Tarım

Kilis’te özellikle güneş enerjisi kullanılarak sulama yapılması veya seraların ısıtılması iklimin de etkisi ile mümkün olmaktadır.

Un ve Unlu Mamuller

İlde bu tür ürünleri tüketme eğilimi fazladır. Kalifiye eleman bulma kolaylığının yanı sıra hammadde ihtiyacının kolaylıkla sağlanabildiği bir il konumundadır.

 

 


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr