Türkçe | English

Kurumsal

Sanayi

Ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalı olan Kilis’te gıda ve tarıma dayalı sanayi, tekstil ile genel imalat sanayisine yönelik yatırımlarda sanayileşme eğilimi görünmektedir. İlin en önemli yerel ürünleri olan zeytin, zeytinyağı ve üzüm gibi ürünlere dayalı ve yine bu ürünlere yönelik sanayileşme faaliyetlerinde gözle görülür bir artış olduğunu belirtmek gerekmektedir.

 

Bölgenin diğer illeri ile karşılaştırıldığında sanayileşmenin arzu edilen seviyede olmadığı gözlemlenen Kilis’te "Yeni Teşvik Sistemi" ile birlikte gerek Organize Sanayi Bölgesi’nde gerekse il genelinde yeni yatırımların gerçekleştiği görülmektedir. Önümüzdeki yıllarda yatırımlar açısından ilin bir cazibe merkezi haline gelmesi beklenmektedir.

 

Kilis Organize Sanayi Bölgesi 90 hektar büyüklüğünde olup 2000 yılında tamamlanmıştır. 2018 yılında 2.Etap genişleme alanı için kamulaştırma ve parselasyon işlemleri tamamlanarak toplam 213,5 hektara ulaşmıştır. 2.Etap ile birlikte Kilis Organize Sanayi Bölgesinde toplam 90 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bu parsellerde 31 firma aktif halde faaliyet göstermektedir. Bunun yanısıra, 3 adet inşaat halinde, 2 adedi de proje aşamasında olan toplam 36 adet yatırımcı firma bulunmaktadır. Söz konusu sanayi bölgesinde aylık 2.750.000 kwh elektrik, 2.500 ton su, 43.000 m3/ay doğalgaz tüketilmekte ve yaklaşık 1.300 kişi istihdam edilmektedir.

 

Kilis OSB’de yer alan fabrikalarda; iplik ve kumaş, triko, giyim eşyası, çikolata ve şekerleme, baharat, ayçiçek yağı, meyan çayı, plastik kova ve ambalaj ürünleri, plastik poşet, pvs atık su borusu, izolasyon ürünleri, kağıt havlu ve peçete, kağıt, prefabrik ev, taş yünü ve taş yünü asma tavan panel ve mutfak mobilyaları imalatı yapılmaktadır.

 

Kilis Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan firmaların sektörel dağılımını gösteren Grafik 6’ya bakıldığında gıda sanayinin %25’lik pay ile ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Gıda sektörünü, %22’lik pay ile tekstil sanayi takip etmektedir. Plastik sanayi, faaliyet gösteren firmalar arasında %11’lik pay ile 3. sırada yer almaktadır. Dekorasyon ve temizlik, kimya sanayii sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar, Kilis OSB’nin ayrı ayrı %6’lık kısmını oluşturmaktadır. Kilis Organize Sanayi Bölgesi dışında faaliyet gösteren imalat tesislerinde; pekmez, zeytinyağı, bulgur, döğme, biber, tahin-helva, sabun, yorgan ve hazır yemek üretilmektedir.


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr