Türkçe | English

Kurumsal

KİLİS

Nüfus Eğitim Sağlık Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Dış Ticaret Ulusal Hesaplar Enerji ve Madencilik Ulaşım

Enerji ve Madencilik

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi, sahip olduğu potansiyel ve kullanım kolaylığı ile diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla daha kolay bir şekilde yaygınlaşabilecek bir fırsata sahiptir. Yıllık yaklaşık olarak ortalama 2.975 saat güneşlenme süresine sahip olan Kilis bu potansiyeli ile Türkiye’de önde gelen iller arasında yer almaktadır.

 

Güneş enerjisi, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Özellikle 1970’lerden sonra gelişen güneş enerjisini kullanabilme teknolojisi sayesinde güneş enerjisi sistemleri maliyet açısından düşme göstermiş ve bugün yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bugün güneş enerjisinden su ısıtma yönteminin olmasının yanında fotovoltaik pillerle güneş enerjisinden elektrik üretimi de oldukça yaygınlaşmıştır.

 

2018 yılı itibarıyla, Kilis’in elektrik santrali kurulu gücü 8 MW’dır. Toplam 5 adet elektrik enerji santrali bulunan Kilis’teki elektrik santralleri yıllık yaklaşık 11 GW elektrik üretimi yapmaktadır. Bu duruma ek olarak, toplam kurulu gücü 13,86 olan 5 adet elektrik enerji santrali yapım aşamasındadır.

 

Madencilik

Kilis ili yeraltı maden kaynakları bakımından oldukça fakir durumdadır. İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü verilerine göre ilde merkeze bağlı Yanan Köy civarında TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) tarafından günde 10 varil petrol üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Musabeyli ilçesinde fosfat, manganez ve oluşumlarına rastlanmış olup yataklarda üretim yapılmaktadır. Bunun yanında, ilde kil, kaolin ve taş ocaklarında mucur üretimi yapılmaktadır.

 


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr