Türkçe | English

Kurumsal

KİLİS

Demografik Durum Ekonomik Durum Sağlık Ulaşım Kültür ve Turizm Konaklama Eğitim İşgücü Göstergeleri Ticaret ve Lojistik

Ekonomi

Sanayisinin en belirgin özelliği tarımsal ve hayvansal kaynak potansiyeline yönelik olmasıdır. Nitekim il tarımında önemli bir yer tutan zeytin, üzüm ve buğday ürünleri aynı zamanda imalat sanayinde pekmez, alkol, zeytinyağı, un ve bulgur üretim tesislerinde girdi olarak kullanılmaktadır. Kilis 01.01.1997 tarihinden itibaren "Kalkınmada I. Derecede Öncelikli Yöreler" kapsamında bulunmaktadır. Kilis’in sanayileşmesinde ve istihdam oluúturulmasında önemli rol oynayacak olan Kilis Organize Sanayi Bölgesi 1994 yılından itibaren yatırım programında bulunmaktadır.

 

*Kilis’in ekonomisi tarımsal ve hayvansal kaynaklıdır.

 

*Kalkınmada I. Derecede Öncelikli Yöreler kapsamındadır.

 

*2018 yılında Kilis iline bağlı firmalar tarafından 80.803.138 dolar ihracat yapılmıştır.

 

*2018 yılında Kilis iline bağlı firmalar tarafından 43.975.794 dolar ithalat yapılmıştır.

 

*Kilis Organize Sanayi Bölgesi Gıda Sanayi, Dokuma ve Giyim Sanayi, Plastik Sanayi, Dekorasyon Sanayi, Kimyasal Madde Sanayi ve Bahçe Mobilyaları sektörlerinde 26 firma ile faaliyet göstermektedir. OSB alanının genişletilmesi için bir kısmı tamamlanma aşamasına gelen çalışmalar sürmektedir.

 

*Kilis İli Polateli İlçesi sınırları içerisinde, Ürünlü-Ömeroğlu-Karakıl Köyleri Mevkiinde, Kilis ve Gaziantep il sınırında toplam 195 hektar alan üzerine  Kilis-Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi adı ile bir OSB kurulması çalışmaları hızla devam etmektedir. Kilis İli teşvik bölgeleri açısından 5. Bölge içerisinde yer almaktadır. Organize sanayi bölgelerine yapılacak yatırımların bir alt bölge desteklerinden faydalanacağı düşünülürse yatırımcıya azami oranda destek ve çok cazip şartlar sunduğu görülmektedir. Sahip olduğu bu avantajlar ile Kilis sanayi hamlesini gerçekleştirebileceği ve Amanos Tüneli Projesi ile 113 km mesafeli liman bağlantısının sağlayacağı avantajlarla bölgesinde sanayi merkezi olabileceği düşünülmektedir.


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr