Türkçe | English

HABERLER

TÜM HABERLER

Ajanslar 'Düşünce Merkezi' Olacak


İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Kalkınma Ajanslarının, Ülke ekonomisi ve 2023 hedefine giden yolda önemli rol oynadığını belirterek, 2023'te kalkınma ajanslarının bulundukları bölgelerin bir düşünce merkezleri haline geleceklerini söyledi.

 


Hükümetin ortaya koyduğu 2023 hedefi doğrultusunda kalkınma ajanslarının da bulundukları bölgelerin bir düşünce merkezleri haline geleceklerine dikkat çeken Özkan, ''Kalkınma Ajansları bölgelerin kalkınması ve yapılanması konusunda fark yaratacağı düşüncesiyle oluşturuldu. Bu Kalkınma Bakanlığı'nın yaptığı bir gelecek öngörüsüdür ki, daha şimdiden büyük başarıların altında kalkınma ajanslarının imzaları var'' ifadelerini kullandı. Kalkınma ajanslarının tek başına bir bölgeyi kalkındırmaya gücünün yetmeyeceğini de söyleyen Özkan, ''Kalkınma Ortak Akılla Olur. Kalkınma Ajansları, bir bölgeyi kalkındıramaz. Burada bütün idarelerin ve kurumların birlikte çalışma yapmaları lazım. Ajans ekibimizin yanı sıra Valiliklerimiz, Belediyelerimiz, Sanayi ve Ticaret Odalarımız da çalışma içerisindeler. Burada bir başarı varsa, bu ortak akılla olur! Bizler tüm bu kurumlarımızla ortak çalışarak, üzerimize düşen görevi laikiyle yaparak sadece kalkınmaya katkıda bulunmuş oluruz'' diye konuştu.

 


2012 STRATEJİ YILI OLDU

 

'İlk kurulduğumuz 2010 mali destek programı için 379 tane proje başvurusu aldık' diyen Özkan,  Bunun 91 tanesini destekleyebildik. 2011 mali destek programında ise yine 3 başlıkta çıktık. Bunlardan bir tanesi üniversite sanayi toplum işbirliği mali destek programıydı. Bir tanesi turizm mali destek programıydı. Bir tanesi de küçük ölçekli altyapı mali destek programıydı. Tabi bizim bütçelerimiz çok yüksek rakamlar değil. Başarılı olan proje sayısı belki yüksek olabilir; ama en yüksek puandan sırasıyla başarılı olanları destekleyerek paramız yettiği kadar destek vermeye çalışıyoruz. 2012 yılında ise mali destek programına çıkmadık. Sadece planlanan işlere odaklandık. 2013 yılında ise 19 Milyon TL destek için toplamda 312 proje başvurusu aldık. Başvuru yapılan projelerden Adıyaman 39, Kilis 18 ve Gaziantep'ten de 36 proje başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı'' şeklinde konuştu.

 


YENİ YOL HARİTASI HAZIR

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın çok geniş bir çalışma alanı olduğuna dikkat çeken Özkan,  2010-2013 yıllarını kapsayan, bölgenin yol haritasını hazırladıklarını da belirterek şunları kaydetti: ‘‘Şimdi ise 2014 ve 2023 yıllarını kapsayan yeni bölge planını hazırladık. Planla bölgemizi nasıl hayal ediyoruz, bölgemizde öncelikler ne olmalı, hangi sektörleri ileriye taşımalıyız ve hangi adımları takip etmeliyiz şeklinde analizler yaptık. Bölgenin yerinde analiz edilmesi için Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde saha çalışmaları yaptık. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinin her birinde çok sayıda kurum ile bağlantı kurduk. Görüşmeler neticesinde bölgenin eksiklikleri, ihtiyaçları, fırsatları, potansiyeli gibi konularda genel bir veri alımı sağladık. İl ve ilçe çalıştayları gerçekleştirerek paydaşlarla birlikte sorun ve çözüm önerilerini müzakere ettik. Değerlendirmeler sonrası atölye çalışmaları yaptık. Ve bütün bu çalışmalar neticesinde hazırladığımız yeni Bölge Planını Bakanlığa sunduk.''


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr